Önsöz

REKTÖR’DEN

 

          Üniversitelerimiz, ülkemizin temel kurumlarındandır. Toplumun beyni özelliğindedir  üniversiteler. Burada üretilen evrensel ölçekte bilim, topluma düşünce, yorum, çözüm, tutum ve davranış olarak yansır. Öğrencilerimiz üniversitemizde bir meslek, uzmanlık kazanırken, bir yandan da kişiliğini olgunlaştıracak; çevresindeki, bölgesindeki ve dünyadaki gelişmeleri gözlemleyip yorumlayabilecek;  genel kültür, edebiyat ve güzel sanatlarla ilgilenerek bilgisini arttıracak, estetik duyu kazanacaktır. Bu hedeflere ulaşmada üniversitemiz her türlü olanağı  sunmaya çalışmakta ve ayrıca sağlıklı yaşam biçimi için gereken altyapıyı oluşturma yönünde adımlar atmaktadır. Öğretim üyelerimiz, öğrencilerimize bu aşamalarda en iyi rol model olacaktır.

           Öğrencilerimizin genel kültürünü arttırmaya yönelik aktiviteler arttırılacak, öğrencilerimizin üreteceği her türlü kültürel ve sanatsal eser desteklenecektir.  Üniversite yöneticisi olarak en önemli görevlerimden birinin özgürlük ve huzur ortamını sağlamak olduğunu düşünüyorum. Özgür düşünce, akademik hayatın sürdürülmesi için gereklidir. Üniversitede her türlü fikir üretilebilmeli ve söylenebilmelidir. Fakat hakaret içermemeli ve kırıcı, yıkıcı yansımaları olmamalıdır.

           Serhat şehrimiz Edirne’de her ne kadar dağınık bir şekilde de olsa merkezde yedi, bunun yanısıra Keşan’da iki, Uzunköprü’de iki, Havsa ve İpsala  yerleşkeleri ile üniversitemizin bir yüzü Anadolu’ya diğer yüzü Balkanlara  bakmaktadır. Balkanlarla ilgili her konu, üniversitemizin ana gündemi ve misyonudur. Birçok alanda olduğu gibi Balkanların tarihi, sosyolojisi, sanatı, kültürü, ekonomisi, mimarisi,  bizim medeniyetimizin en güzel ve şerefli destanlarındandır. Bu konularda özverili bilimsel çalışmalar yapmak tarihin bize yüklediği en önemi sorumluluklardandır.

           Kazanacağı bilgi ve kültürü ile, kendi dalında edineceği uzmanlığı ile, hoşgörülü, topluma saygılı, tarih bilinci taşıyan, yöntemde sorunu değil çözümü odaklayan sevgili öğrencilerimin başarılarının da katkıları ile gelecek yeni günlere merhaba.

 

                                                                                                            Prof. Dr. Yener YÖRÜK

                                                                                                                         REKTÖR

Bu içerik 01.04.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 1490 kez okundu.