Sağlık Kültür

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI

 

I- KURULUŞ AMACI :

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, yükseköğretim öğrencilerinin beden ve ruh sağlığının korunması, beslenme, barınma, boş zamanlarını değerlendirme ve geleceğin bilgili, becerili insanını yetiştirmek amacı ile bu alanda uygulama ve araştırma yapmak için kurulmuştur.

Bu amaç ve görevlerin yerine getirilebilmesi için; 2547 sayılı Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 46. ve 47.maddeleri doğrultusunda uygulamalar yapılmaktadır. Yönetmelik gereğince Dairemizde yürütülen hizmetler şunlardır.

 

a)      Beslenme Hizmetleri

b)      Sağlık Hizmetleri

c)      Kültür Hizmetleri

d)      Sosyal Hizmetler

e)      Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri

f)       Spor Hizmetleri

  

a)      Beslenme Hizmetleri :

Üniversitemizin yemek sunumu, ihale sonucunda belirlenen özel firmalar eliyle yürütülmektedir. Öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelimiz, hijyenik koşullarda ve diyetisyen gözetiminde dört çeşit olarak üretilen yemeklerden yıllar itibariyle belirlenen katkı ücretleri karşılığında yararlanmaktadır.

İhaleler coğrafi gruplamaya uygun olarak Edirne merkeze bağlı birimler için gerçekleştirilmekte; bu gruplar içerisinde yer verilmesi olanaklı olmayan dış birimler için ayrıca ihaleye çıkılmaktadır.

Yemek üretimleri merkezde Menza binasında hazır halde getirilerek yemek salonlarında sunulmaktadır. Menza binasında 2 Diyetisyen ve 1 Gıda Teknikeri görev yapmaktadır.

Merkezde yemek sunumu 9 (dokuz) ayrı salonda yapılmaktadır. Bu salonlar 6 adet öğrenci yemekhanesi ve 7 adet Akademik ve İdari Personel yemekhanesinden oluşmaktadır.

Üniversitemiz Akademik ve İdari personeli ile öğrencilerimizden oluşan Yemek Denetleme Komisyonu, belirli aralıklarla denetimlerde bulunarak yemek sunumunun İhale İdari Şartnamesinde belirtilen hususlara uygunluğunu denetlemektedir.

Diyetisyenler gözetiminde hazırlanan Aylık Yemek Listesi mevsimsel ürünler ağırlıklı olarak oluşturulmakta ve yemek çeşitliliğinin sağlanmasına çalışılmaktadır.

 

b)     Sağlık Hizmetleri :

Üniversitemize bağlı Fakülte ve Yüksekokullarda okuyan öğrencilerin sağlık sorunları Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından çözümlenmektedir. 

               Ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayan öğrencilerimizin tedavi giderleri Üniversitemizce karşılanmaktadır. Bu amaçla Mediko Sosyal Merkezine muayene ve tedavi olmak için başvuran öğrencilerimizin ilgili yıla ait kimlik kartlarını ve sağlık karnelerini ibraz etmeleri halinde muayene ve tedavileri yapılarak Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına fatura edilmektedir. Ancak “Genel Sağlık Sigortası” kapsamına geçilmesinden sonra tedavi giderleri tarafımızdan karşılanmayacaktır.

            Yabancı uyruklu olup Devlet Burslu öğrenim gören öğrencilerimizin de tedavi giderleri tarafımızdan karşılanmaktadır.

Üniversitemiz öğrenci ve personellerine sunulan sağlık hizmeti Balkan Yerleşkesinde yer alan Menza binasındaki Mediko Sosyal Sağlık Birimi tarafından verilmektedir. Mediko Sosyal Sağlık Biriminde; 1 hekim, 3 diş hekimi, 2 psikolog (Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden haftada 2’şer gün görevlendirme ile), 2 hemşire ve 1 hizmetli olmak üzere öğrenci ve personele sağlık hizmeti verilmektedir. Ayrıca Mediko Sosyal Merkezinde Kısmi Zamanlı Statüde 2 öğrenci çalışmaktadır. Bu merkezde yapılamayan tedaviler için merkezin vereceği karar doğrultusunda hastalar Trakya Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne sevk edilmektedir.

 

c)      Kültür Hizmetleri :

Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlenme alışkanlığını kazanmalarını sağlamak ve güzel sanatlarla ilgili etkinliklere katılmaya yönlendirmek amacı ile; kültür ve sanat faaliyetlerinde programlı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda; menza binası gibi fiziki mekanlar kazanılmış olup, bu amaca yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. 

Kültürel faaliyetler, Daire Başkanlığımız bünyesinde kurulmuş bulunan öğrenci topluluklarımız tarafından yürütülmektedir. Bir akademik danışman gözetiminde, Rektörlük Oluru ile kuruluşu tamamlanan topluluklar, her öğretim yılı başında öğrencilere tanıtılarak üye kaydı sağlanmakta ve bu topluluklar Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı desteği ve kendi iç dinamikleri ile ürettiklerini çeşitli platformlarda sergilemektedirler.

Topluluklarımızın etkinliklerinden konserler ağırlıklı olarak Üniversitemiz Ayşekadın Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulu önünde bulunan açık alanda,  panel, konferans, söyleşi, dia gösterisi, sergi ve halk oyunları gösterileri gibi etkinlikler de Türkan Sabancı Kültür Merkezi, Devlet Konservatuvarı Sanat ve Eğitim Merkezi ile Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir.

Halen 48 öğrenci topluluğu bünyesinde yaklaşık 4500 öğrenci belirli bir program dahilinde kültürel, sanatsal ve bilimsel çalışma yapmaktadır. Bu çalışmaların en değerli ürünü de büyük bir coşku ve katılımla Üniversitemizin farklı mekanlarında gerçekleştirilen geleneksel bahar şenlikleridir.

Akademik Takvim dikkate alınarak her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen Geleneksel Şenlikler de sürekli zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Ana unsurunu kendi topluluklarımız oluşturmakla birlikte; her yıl değişik alanlardan sanatçılar, bilim adamları, show ve spor dünyasından popüler isimler konuk edilerek, renkli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu sunumlarda, olabildiğince çok ve değişik mekanlar kullanılarak yöre halkına da ulaşılmakta ve şenlik coşkusu paylaşılmaktadır.

Şenlik Organizasyon Kurulu kararınca şenlik etkinliklerimiz bu yıl önceki yıllardan farklı olarak dışarıdan destek alınmadan, birçoğu Üniversitemiz öğrenci toplulukları tarafından hazırlanan etkinliklerden oluşturulmuştur.

Bu yılki şenliklerimizde, Daire Başkanlığımıza bağlı öğrenci topluluklarımızın etkinliklerinin yanı sıra;  “Trakya Band-Kenan Grubu”, “Kurtar&The Shoot Grubu”, “Tomurcuk İstisnalar Müstesna Perküsyon Grubu”, “Grup Eskici” ve Blues Of Rumeli&Süheyla Grubu” gibi müzik gruplarının Üniversitemiz ve yöre halkı ile buluşması sağlanmış, gerçekleştirilen konserler renkli görüntülere sahne olmuştur.

Öğrenci topluluklarımız tarafından 2010-2011 Öğretim Yılında toplam 90 (doksan) planlı etkinlik gerçekleştirilmiştir.(Şenlik programı hariç) Topluluklarımız ayrıca Üniversitemizi il dışındaki 49 farklı Üniversite etkinliklerinde de başarıyla temsil etmişlerdir.          

 

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci toplulukları aşağıda belirtilmiştir.

 

SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

 

KÜLTÜR-SANAT

1-       BALKAN GENÇLİK ATEŞİ TOPLULUĞU

2-       HALK OYUNLARI TOPLULUĞU

Trakya Ekibi

Kuzey Kafkas Ekibi

Ege – Zeybek Ekibi

Semah Ekibi

Çiftetelli Ekibi

Teke Yöresi Ekibi

3-       TİYATRO TOPLULUĞU

Tiyakomedram

Camdan Oyuncular

Tıp Fakültesi Oyuncuları

Yaşam Sahnesi

4-       MÜZİK TOPLULUĞU

Düşün Sanat

Rock Müzik

Klasik Türk Müziği

5-       ÇOK SESLİ MÜZİK TOPLULUĞU

6-       MÜZİK VE MÜZİK EĞİTİMİ TOPLULUĞU

7-       FOTOĞRAFÇILIK TOPLULUĞU

8-       SİNEMA TOPLULUĞU

9-       ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE TOPLULUĞU

10-   HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON TOPLULUĞU

11-   ÇİZGİ MİZAH TOPLULUĞU

12-   DOĞAL HAYATI KORUMA TOPLULUĞU

13-   CUMHURİYETÇİ GENÇLİK TOPLULUĞU

14-   TURKMSIC TOPLULUĞU

15-   TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ TOPLULUĞU

16-   TOPLU İĞNE ŞİİR-DRAMA TOPLULUĞU

17-   ÇOCUK DOSTU TOPLULUĞU

18-   FENERBAHÇELİLER TOPLULUĞU

19-   GALATASARAYLILAR TOPLULUĞU

20-   BEŞİKTAŞLILAR TOPLULUĞU

21-   ÜNİ-TS TRAKYA TOPLULUĞU

22-   YEREL GÜNDEM 21 TOPLULUĞU

23-   YABANCI VE TÜRK ÖĞRENCİLER TOPLULUĞU

24-   KARİYER VE YÖNETİM TOPLULUĞU

25-   TEMİZ NEFES TOPLULUĞU

26-   DÜŞÜNCE EDEBİYAT VE TİYATRO TOPLULUĞU

27-   GENÇ TEMA TOPLULUĞU

28-   ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE HUKUK TOPLULUĞU

29-   TASARIM VE PROJE TOPLULUĞU

30-   FELSEFE TOPLULUĞU

31-   TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA TOPLULUĞU

32-   GENÇ AYDINLAR TOPLULUĞU

33-   LOJİSTİK VE ORGANİZASYON TOPLULUĞU

34-   TRAKYA TARİH TOPLULUĞU

35-   KİTAP OKUMA VE KIRAATHANE KÜLTÜRÜNÜ CANLANDIRMA EĞİTİM KÜLTÜR BİLİM SANAT TOPLULUĞU

36-   TRAKYA ÜNİVERSİTESİ AVRUPA ÖĞRENCİLERİ TOPLULUĞU

37-   BANKACILIK VE TURİZM ARAŞTIRMALARI TOPLULUĞU

38-   HAVACILIK TOPLULUĞU

39-   BİLİŞİM VE TEKNLOLOJİ TOPLULUĞU

40-   ROBOTRAKYA TOPLULUĞU

41-   TURİZM TOPLULUĞU

42-   SANAT TARİHİ TOPLULUĞU

43-   ARKEOLOJİ TOPLULUĞU

SPOR

44-   SATRANÇ TOPLULUĞU

45-   SENKRONİZE DANS TOPLULUĞU

46-   DOĞA SPORLARI TOPLULUĞU

47-   BİSİKLET TOPLULUĞU

48-   ALTINORDU BREAK DANS TOPLULUĞU

 

d)     Sosyal Hizmetler :

 

Enez Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesisleri :

Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Üniversitemiz Enez Öğrenci Eğitim, Uygulama ve Dinlenme Tesislerinde, her yıl belirli dönemler halinde öğrencilerimize ve personelimize uygun koşullarda eğitim, tatil ve dinlenme olanağı sağlanmaktadır.

 

 

 

Üniversitemiz Anaokulu ve Oteller :

Üniversitemiz Anaokulu 100 öğrenci kapasitesi ile çalışanlarımızın okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarının çalışma saatleri içerisinde bakım ve eğitimlerini sağlanmaktadır. Ayrıca yine Üniversitemiz Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Balkan Yerleşkesi-Trakya Otel’de 10 oda 18 kişilik konaklama kapasite ile Armağan Dönertaş Engelliler Oteli’nde 35 oda ve 37 kişilik konaklama kapasitesi ile, 05.05.2011 tarihinde hizmete açılan Balkan Kongre Merkezi Misafirhanesi’nde ise 27 oda ve 50 kişilik konaklama kapasitesi ile konaklama hizmeti sunulmaktadır.

 

Burs İşlemleri :

 

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Üniversitemize ayrılan burs veya öğrenim ve katkı kredisi kontenjanları akademik birimlerimize iletilerek öğrencilerimize duyurulması sağlanır. Öğrencilerimiz tarafından yapılan başvurular değerlendirilmek üzere Kredi ve Yurtlar Kurumu’na gönderilir. Ayrıca özel kurum ve kuruluşlar tarafından Üniversitemiz öğrencilerine verilmek istenen burslara ilişkin duyurular yapılarak ihtiyacı olan öğrencilerimizin faydalanmaları sağlanmaktadır.

 

 Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma

 

Trakya Üniversitesinin sosyal amaçlı uygulamalarından biri de ihtiyacı olan öğrencilerine kendi eğitim ve ilgi alanlarında iş olanağı sağlanmasıdır. 5917 Sayılı Kanunun 20. Maddesi ile değişik 2547 Sayılı Kanunun 47. Maddesinin son fıkrasında belirtilen şartlar çerçevesinde kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler, bilgi ve yeteneklerini birleştirme imkanı bularak üretime katkı yapmakta ve aynı zamanda kendilerine ekonomik kazanç elde etmektedirler.Her eğitim öğretim döneminde Üniversitemizin çeşitli birimlerinde 250~300 arası “Kısmi Zamanlı Öğrenci” çalıştırılmakta olup; bir öğrenciye ayda azami 60 saat üzerinden ücret ödenmektedir.

 

e)      Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri :

Rehberlik kişiye yöneltilmiş sistemli, profesyonel bir yardım hizmetidir. Toplumumuzun özlem ve beklentilerinin başında gençlerimizin her yönden, gelecek yüzyılın gereği doğrultusunda yetiştirilmesi gelmektedir.

Hızla değişen dünyamızda gençler kişisel, ekonomik, mesleki vb. gibi problemlerle karşılaşmaktadırlar. Bu problemlerin azaltılması, uygun çözüm yollarının bulunması, kişi ve toplumumuzun geleceği açısından önem taşımaktadır.

Kişilerin yetişme sistemleri, bedensel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları yaşadıkları çevresel etmenler, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin önemini bir kat daha arttırmaktadır.                  

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezinde, Üniversitemiz öğrencilerinin gelecek hakkında kişisel kararlar almalarına yardımcı olmak, problemlerine çözümler bulmak, çevresel zorluklar ve yaşam koşulları ile mücadelelerinde yol göstermek; yalnızlık, yabancılaşma, ümitsizlik gibi benliği bozan ve olumsuz duygulara yol açan durumların nedenlerini araştırarak bu olumsuzlukları gidermek amacı ile çalışmalar yapmak üzere Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden görevlendirilen iki psikolog dönüşümlü olarak görev yapmaktadır.

 

f)       Spor Hizmetleri

 Üniversitemizde Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının işbirliğinde futbol, voleybol, basketbol, hentbol, judo, karate, tekvando, yüzme ve atletizm başta olmak üzere değişik branşlarda öğrencilere spor hizmetleri sunulmaktadır. Spor takımlarımız belli bir takvim doğrultusunda katıldıkları üniversitelerarası spor karşılaşmalarında önemli derecelere imza atmakta ve şampiyonluklar kazanmaktadır. Üniversite içi spor organizasyonları da birçok branşta yoğun katılımlarla sürdürülmektedir.

Yıl boyunca devam eden grup müsabakaları, şenlik haftası içinde gerçekleşen final ve süper kupa karşılaşmaları ile sonuçlandırılmaktadır. Şenlik etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz ile diğer kurum ve kuruluşlar arasında gerçekleştirilen Dostluk Maçı ve gelenekselleşen Veteranlar Maçı ile spor adına dostluk örneği sergilenmektedir. Alt yapıya da önem veren Üniversite yönetimimiz, mevcut açık ve kapalı tesislerin iyileştirilmesi ve yeni tesis kazandırılması ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Üniversitemiz Balkan Yerleşkesi Menza binasında bulunan Tırmanma Duvarı, Doğa Sporları Topluluğu üyesi öğrencilerimiz için hizmete sunulmuştur.

 

TÜ 2011 Yılı Spor Organizasyonları Dereceleri

 

 

 

ORGANİZASYON

YER/TARİH

TEMSİLCİMİZ

DERECE

Üniversitelerarası Bilek Güreşi Şampiyonası

Bilecik 

03-05 Mart 20101

Sosyal Bilimler MYO Öğrencisi Kemal BULUT

+90 Kg Sağ ve Sol Kolda Türkiye 2.liği

 

 

Üniversitelerarası Türkiye Satranç  Şampiyonası

Gaziantep

 03-06 Mart 2011

TÜ Erkek Satranç Takımı

Türkiye 3.lüğü

Üniversitelerarası 2.Lig Tenis Müsabakası

Antalya

28 Mart -03 Nisan 2011

TÜ Bay- Bayan Tenis Takımı

Bayan Tenis Takımı 1.Lige Yükseldi

Üniversitelerarası  Güreş Şampiyonası

Ordu

 13-18 Nisan 2011

TÜ Bay-Bayan Güreş Takımı

Serbest Stil Bayanlar Burcu ÖRSKAYA        67 Kg Türkiye 1.liği Simge YILMAZ          72 Kg Türkiye 1.liği Ebru ÇİNKU              51 Kg Türkiye 3.lüğü Erkekler Takım Greko-Romen  Türkiye 7.liği ve Serberste Stil    Türkiye 9.luğu

    

Boğaziçi Üniversitesi Field Day Atletizm Günleri

İstanbul

 16-17 Nisan 2011

TÜ Bay-Bayan Atletizm Takımı

Bayanlar Grup 2.liği

Erkekler Grup 3.lüğü

Üniversitelerarası  Okçuluk Müsabakaları

Antalya

18-19 Nisan 2011

TÜ Erkek Okçuluk Takımı

Türkiye 1.liği

Üniversitelerarası 1.Lig Voleybol Müsabakası

Balıkesir

 18-22 Nisan 2011

TÜ Bay-Bayan Voleybol Takımı

Erkekler Grup 3.lüğü

Üniversitelerarası  Karate Şampiyonası

Antalya

 19-22 Nisan 2011

TÜ Bay-Bayan Karate Takımı

Erkekler Ferdi Türkiye 1.liği ve 3.lüğü

Bayanlar Ferdi Türkiye 3.lüğü

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları 6. Satranç Takım Yarışması

İstanbul

29 Nisan-01 Mayıs 2011

TÜ Satranç Takımı

Grup 5.liği

 

Üniversitelerarası Türkiye Taekwondo Şampiyonası

Konya

13-15 Mayıs 2011

TÜ Bay-Bayan Taekwondo Takımı

Burak ESKİ 

Ferdi Türkiye 1.liği

Üniversitelerarası Voleybol Türkiye Süper Lige Terfi Müsabakaları

Çorum

17-21 Mayıs 2011

Bay-Bayan Voleybol Takımı

Erkek Voleybol Takımı Türkiye 3.sü

Üniversitelerarası Salon Furbolu Süper Lige Terfi Müsabakaları

Kayseri

23-28 Mayıs 2011

TÜ Erkek Futbol Takımı

Futbol Takımı 1.Lige Yükseldi

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

Bu içerik 01.04.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 5251 kez okundu.